Parzenie
Od klasycznych po alternatywne. Dobór metody uwydatnia wybrane cechy kawy.
Jeśli 10 lat temu ktoś zapytał Cię jakiej kawy się napijesz, odpowiedź była raczej prosta, a wybór opcji niewielki. Dzisiaj liczba możliwości tworzy wielki wachlarz. Kawiarnie to miejsca także (a niektóre z nich przede wszystkim) dla znawców, koneserów. Teraz pytanie nie brzmi „jakiej kawy się napijesz?”, a raczej „jak mam przygotować Twoją kawę?”.
Obecnie metody parzenia nie są już klasyczne i wszystkim znane. Możesz mieć niemałe trudności w podjęciu decyzji. Drip? Aeropress? Chemex? Zamówienie filiżanki kawy stało się całkiem skomplikowane. Dlatego omówimy metody parzenia, zaczynając od tych, które wykorzystują ciśnienie. Dla wielu automatycznym skojarzeniem z metodami ciśnieniowymi jest słowo „espresso”. I słusznie! Wykorzystuje się w nich (nie zgadniesz!) ciśnienie, które powoduje szybką ekstrakcję kawy, a w rezultacie bardziej intensywny napój.
To właśnie ta maszyna dba o poziom kofeiny w naszych ciałach od 1901 roku. Dzisiaj przybiera różne kształty i wielkości, a dodatkowo wyposażona jest w mnóstwo funkcji i gadżetów. Jednak podstawowy mechanizm jest ten sam: pod wpływem ciśnienia woda przepływa przez świeżo zmieloną kawę i filtr, a w efekcie otrzymujemy espresso.
Czy są drogie? I tak i nie. Widełki cenowe są mocno rozpięte, wszystko zależy więc od kwoty, jaką jesteś gotowy wydać. Wybór nie kończy się jednak tylko na cenie. Możemy wybrać taki ekspres, który przypomina rzemieślniczą, starą maszynę, a dla tych, którzy lubią, by to jednak maszyna zrobiła więcej za nich, dobrą propozycją mogą być ekspresy automatyczne.
Czas od włączenia maszyny do picia kawy różni się w zależności od maszyny. Duże ekspresy, używane np. w gastronomii, potrzebują od 15 do 40 minut, by odpowiednio się rozgrzać. Natomiast ekspresy domowe nagrzewają się kilka minut. Gdy ekspres osiągnie właściwą temperaturę, jesteś w stanie zaparzyć kawę w 20-30 sekund. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w młynek – odpowiednie i powtarzalne mielenie to podstawa. Jeśli chodzi o poziom umiejętności to, jak to zwykle bywa, zależy. Jedne ekspresy są prawie w całości automatyczne, inne wymagają wysokich zdolności baristycznych. Ta metoda jest odpowiednia dla osób, które lubią kawy mleczne (np. latte) lub takich, które lubią szybki strzał kofeiny. Espresso jest wyjątkowe – żadna inna maszyna nie zastąpi tego parzonego przy użyciu ekspresu.
Nie masz kilkuset złotych na ekspres, ale nadal chciałbyś móc napić się klasycznego espresso? Kawiarka jest dobrą alternatywą. Magia, jaka kryje się za tym urządzeniem, mieści się w procesie, który zachodzi w trzech komorach. Woda w dolnej komorze zostaje doprowadzona do wrzenia, a towarzysząca temu para wytwarza ciśnienie, które „przepycha” wodę przez zmieloną kawę aż do górnej komory. I kawa gotowa.
Czy taka kawa przypomina espresso? Zależy kogo spytać, ale generalnie – nie. Jeśli cały proces wykonasz dobrze, w rezultacie otrzymasz goryczkowy i mocny napar, który doda Ci energii, by przetrwać dzień. Im lepsza kawiarka, tym lepsza jakość zaparzonej kawy.
To sposób na szybką kawę – całość zajmuje nie więcej niż 5 minut. Dlatego to doskonała opcja dla tych, którzy rano są w pośpiechu. Grubość mielenia na początku może być problematyczna, ale po kilku próbach można określić stopień odpowiedni dla siebie. Jeśli kawa jest za słaba lub zbyt wodnista, oznacza to, że mielenie było zbyt grube. Jeśli kawa jest za gorzka – mielenie było zbyt drobne. To jedyny element, który wymaga od Ciebie pewnej wiedzy i umiejętności. Gdy osiągniesz właściwy stopień mielenia, reszta procesu jest bardzo prosta.
To urządzenie zostało pokochane przez miłośników kawy, którzy dużo podróżują. Z wyglądu bardziej przypomina dużą strzykawkę albo kosmiczną rakietę niż urządzenie przeznaczone do parzenia. Głównym zamysłem jest prostota i trzymanie się 3 złotych zasad: odpowiednia temperatura wody, odpowiednie ciśnienie i odpowiednia grubość mielenia ziaren. Efekt? Doskonała kawa w ciągu kilku minut!
Decydując się na AeroPress, decydujesz się na urządzenie złożone z trzech elementów. Pozwala Ci ono parzyć świetną kawę przy minimalnym wysiłku. Istnieje kilka sposobów na przyrządzenie kawy przy jego użyciu, ale jeśli akurat się spieszysz, to wystarczy i 60 sekund, jeżeli woda jest wystarczająco gorąca. Warto wspomnieć o czyszczeniu, które jest banalnie proste i szybkie. Kolejnym pozytywem jest grubość mielenia, którą dobierasz tylko i włącznie pod siebie. Nawet delikatna zmiana mielenia wpływa na końcowy smak. Uzyskana kawa jest dosyć przejrzysta, czysta i bogata. Nie musisz mieć żadnych specjalnych umiejętności. To doskonała opcja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie podróży bez swojej ulubionej kawy lub dla tych, którzy cenią sobie szybkość i jakość.
500 g
Mieszanka wysokogatunkowych ziaren Arabiki i Robusty. Dobrze komponuje się z mlekiem.
Kup teraz500 g
Jednorodne ziarna Yellow Bourbon to jedne z najlepszych. Odznaczają się naturalną słodyczą.
Kup teraz500 g
Mieszanka trzech odmian Arabiki. Bogaty i złożony profil smakowy. Idealna do eksperymentów.
Kup terazKontakt
SKORZYSTAJ Z FORMULARZA
BEZPOŚREDNI KONTAKT
Czekamy na Twój kontakt
email: sklep@123kawa.pl
w dni robocze od 8:00 do 16:00
telefon: 662 100 123
DANE FIRMY
Salnie Jolanta Lewandowska
ul. Pakoska 49A
88-100 Inowrocław
NIP: 5562207944
Regon: 092299295
Numer konta bankowego:
58 1940 1076 3191 5654 0000 0000
Organ, który dokonał rejestracji działalności:
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, NIP: 5562207944
Adres do składania reklamacji:
ul. Pakoska 49A, 88-100 Inowrocław
Adres poczty elektronicznej do składania reklamacji:
sklep@123kawa.pl