Kawa stała się dobrem wszechobecnym i ogólnodostępnym. To praktycznie podstawowy artykuł spożywczy oraz jeden z najważniejszych surowców handlowych na świecie. Najważniejszych? Owszem. Pod względem wartości obrotu kawa jest drugim rynkiem na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się ropa naftowa.
We wszystkie procesy związane z kawą zaangażowanych są miliony ludzi na całym świecie. W niektórych krajach kawa jest podstawą gospodarki i pozycji politycznej. Jej notowania codziennie śledzi wielu inwestorów. Uprawia się ją w około 70 krajach. Wśród nich największym producentem i niezaprzeczalnym liderem jest Brazylia. Kolejno na podium znajduje się Wietnam i Indonezja, a czołówkę producentów dopełnia Kolumbia, Etiopia, Peru i Indie.
Ziarno kawy to tak naprawdę nasiono. Gdy podda się je odpowiednim procesom suszenia, palenia i mielenia, otrzymujemy kawę, jaką doskonale znamy. Jeśli jednak pominie się te procesy, takie nasionko można zasadzić, a przy odpowiednich warunkach wyrośnie z niego drzewko zwane kawowcem.
Nasiona kawy zazwyczaj sadzi się w specjalnych, zacienionych szkółkach. Sadzonki należy podlewać regularnie i chronić przed silnym słońcem do czasu aż będą wystarczająco silne, by zasadzić je na stałe. Dzieje się to zazwyczaj podczas pory deszczowej. Wtedy gleba jest stale nawodniona, a korzenie mają szansę solidnie się przyjąć. Od czasu zasadzenia do momentu, gdy drzewo zaczyna produkować owoce mija ok. 3 do 5 lat. Oczywiście jest to możliwe tylko przy odpowiednim doborze czynników takich jak klimat, opady deszczu, nasłonecznienie i cień.
Kawowce to wiecznie zielone krzewy. Osiągają wysokość od około 4,5 m do około 6 m, ale ma na to wpływ człowiek, który regularnie przycina ich gałęzie. Inaczej drzewka przeistoczyłyby się w piętnastometrowe drzewa, a zbiory kawy byłyby znacznie utrudnione. Ich liście są szerokie, błyszczące, woskowe i nie wyróżniają się niczym szczególnym. Na gałązkach rosną w przeciwstawnych do siebie parach. Ich białe kwiaty z wyglądu są podobne do kwiatów większości drzew i krzewów cytrusowych. Kwiaty ostatecznie ustępują miejsca owocom w postaci jagód. Na początku są zielone, następnie żółte, pomarańczowe, a ostatecznie czerwone lub czerwono-purpurowe, czyli dojrzałe. Jednak często na tym samym krzewie możemy naraz zobaczyć kwiaty oraz niedojrzałe i dojrzałe owoce. Jest to spowodowane faktem, że kawowce rosną w nieprzerwanych cyklach.
Czas pomiędzy zakwitnięciem a dojrzewaniem owocu różni się w zależności od klimatu. Dla Arabiki to zazwyczaj 7 miesięcy, a dla Robusty około 9 miesięcy. Zbiory przeważnie przeprowadza się ręcznie, a ich pora różni się w zależności od kraju, ale zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Rocznie z każdego drzewka zbiera się ok. 2,5-3 kg owoców. To przekłada się na ok. 500 g zielonych ziaren kawy i ok. 400 g palonej kawy ziarnistej. Główna giełda skupu i sprzedaży kawy znajduje się w Nowym Jorku. Natomiast w Hamburgu znajdziemy największy port przeładunkowy kawy.
500 g
Mieszanka wysokogatunkowych ziaren Arabiki i Robusty. Dobrze komponuje się z mlekiem.
Kup teraz500 g
Jednorodne ziarna Yellow Bourbon to jedne z najlepszych. Odznaczają się naturalną słodyczą.
Kup teraz500 g
Mieszanka trzech odmian Arabiki. Bogaty i złożony profil smakowy. Idealna do eksperymentów.
Kup teraz